Convenient Design | Compact Design | Stable Stand | Easy Installation
A compact and practical design allows you to create an efficient work environment, while the simple installation procedure allows you to get up and running right away by just connecting to a power adapter and monitor via DisplayPort or USB Type-C™.
Powered for Optimum Performance| Quad Core Processor | 4GB DDR4 Memory | NVMe SSD | Wi-Fi & Bluetooth
The CQ600N-6N features the Intel© Celeron N5105 processor with burst speeds of up to 2.9GHz. A system memory of 4GB DDR4 improves efficiency, while NVMe SSD further improves processing speeds. Hardware upgrades including Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.1 provide enhanced wireless connections.
Optimize Your Desk Setup | Up to 3 Displays | USB Type-C™ | Fanless Design | Built-in Speaker | LG Cloud Device Manager
The CQ600N-6N supports up to 3 displays while USB Type-C™ connectivity supports an optimized work environment by minimizing the need for additional cables and devices. The fanless design reduces noise levels to create a more pleasant work environment, while LG Cloud Device Manager allows administrators to manage cloud devices more conveniently.
- Intel® Quad-core Processor
- 4GB DDR4 Memory
- 16GB eMMC Storage
- Up to 3 Displays Supported
- USB Type-C™ Powered Desktop Thin Client
- Fanless Design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | N5105 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 2.90 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory | 16 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Resolution Supported | 3840x2160@60Hz |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| SFP Slot | No |
| Radio Frequency (Dual Band) | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | No |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Audio Line Out | No |
| Audio Line In | No |
| Audio | |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight without Stand (Approxi | 2 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 50 x 50 |
| Security | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Hardware |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | Speaker |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | No |
| DVI | No |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | No |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Country of Assembly | Mexico |