Long-Range Visibility
Ideal for long-distance visibility, our GSPA6.6/10.0 models are perfect for large billboards and mid-to-high building facades. Capture attention from a distance with crisp, clear text and vibrant visuals.
Enhanced Energy Efficiency
Compared to LG's traditional model, power consumption has decreased by more than 21%*, based on the same brightness. This means that operating costs are significantly reduced.
Flexible Installation
The GSPA series offers two sizes of cabinets, allowing for a screen size configuration that perfectly meets customer demands. Both side-cut cabinets can also be used as described. The GSPA series integrates seamlessly into the space and delivers smooth content to customers.
High Brightness for Outdoor
Optionally, users can choose among several models, such as P10 / 10,000 cd/m², P10 / 8,000 cd/m², P6.6 / 8,000 cd/m², and P6.6 / 6,000 cd/m². It can also be optimized for screen time, region, regulations, and power consumption, depending on different environmental conditions. The P10 operates at temperatures up to 60°C and can be reliably installed at altitudes of up to 5,000 meters.
Compatibility with LG Software Solutions
When connected with LG's CVGA system controller, the GSPA series is compatible with LG software solutions including SuperSign CMS, LED Assistant, and ConnectedCare, which help customers operate their own business properly.
- Pixel Pitch: 6.67 mm
- Brightness: up to 6,000 nits
- IP Rating : IP66 (Front / Rear)
- 90 Degree Corner Cut GSPA066-GEC
- Long range visibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Uniformity | Cy , ±0.003 Cx |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 15 |
| Minimum Color Temperature | 5300.3°F (2926.8°C) |
| Maximum Color Temperature | 16280.3°F (9026.8°C) |
| Physical Pixel Density | 22500 pixels/m² |
| LED Type | Single SMD |
| Frame Refresh Rate | 60 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10 Pro |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Display Resolution | 144 x 144 |
| Brightness | 6000 Nit |
| Standard Refresh Rate | 7.68 kHz |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Pixel Pitch | 0.26" |
| Module Resolution | 72 x 48 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Heat Dissipation | 463.93 W |
| Average Heat Dissipation Per | 154.16 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Module Height | 12.60" |
| Module Width | 18.90" |
| Cabinet Surface Area | 10 Sq. ft. |
| Weight per Square Meter (Appr | 22500 g/m² |
| Weight per Module (Approximat | 3.60 lb |
| Weight per Cabinet (Approxima | 45.20 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Housing Material | Aluminum |
| General Features | |
|---|---|
| Service Access | Rear |
| Number of Modules Per Cabinet | 2x3 |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Maximum LED Life | 11.4 Year |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP66 |

























