- Prevent screen yellowing with UL Verified Display Anti-discoloration Characteristics
- Resolution : 1,920 � 1,080 (FHD)
- Visible under strong sunlight with a high brightness of 3,000 nits
- Portrait and landscape orientation options
- Slim Design
- Conformal Coating* protects the circuit board and power board against dust, iron powder, humidity, etc.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 300:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 500 |
| Image Sticking Minimization ( | Yes |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS-M+) Technology |
| Brightness | 3000 Nit |
| Response Time | 9 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Color Depth | 8-bit |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Content Synchronization | RS-232C |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort In | Yes |
| DisplayPort Output | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| RMS Output Power | 20 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Embedded CMS | Local Contents Scheduling |
| Compatible Software | SuperSign Cloud |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Appearance | |
|---|---|
| Bezel Color | Black |
| Security | |
|---|---|
| HDCP Version | 2.2 |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ErP |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.