- Dust & Humidity Protection
- Low Power Consumption by M+
- Cost Effective Housing
- High brightness Reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 55" |
| Viewable Screen Size | 54.60" |
| 3D Type | No |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 310 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort In | Yes |
| DisplayPort Output | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Compatible Software | SuperSign Lite |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width (Top) | 0.47" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.47" |
| Bezel Width (Left) | 0.35" |
| Bezel Width (Right) | 0.35" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | LG Electronics |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI-D In | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.