Artistic Space beyond Display LG OLED Signage
Blending in with the space while captivating everyone's mind. LG OLED signage offers flexible design. Beyond its informative features, LG OLED signage delivers unsurpassed advertising effectiveness, redesigning space as a prestige-enhancing landmark with perfect colors and innovative forms.
Expandable Screen Size
The screen size can be as large as users want by tiling up displays horizontally and vertically. This provides viewers with an incredibly immersive viewing experience.
Splendid Design
LG OLED technology doesn't require a backlight unit nor a liquid crystal layer so it offers a flexible design with unbelievably lightweight and slim features.
Absolute Black
Equipped with over 8 million self-lighting pixels operating individually, LG OLED Signage reproduces absolute blacks with no light bleed and offers infinite contrast.
Rich Color
LG OLED Signage provides richness in all colors, bringing colors to life with great accuracy and vividness.
Variety of Curvature for Landmarks
The EF5K series supports various concave and convex curvature in both portrait and landscape orientations. You can differentiate your space in a variety of ways with beautifully curved displays to keep passengers captivated and immersed.
On-site Customization
The EF5K series enables a completely new approach for innovative and flexible designs. Its optional "Curvature Calibrator(CC)" supports the coordination of displays with various convex and concave curvature, depending on the requirements. This makes it possible to rapidly respond to changes on-site, making it easier to successfully build an eye-catching landmark.
LAN Daisy Chain Management
The LAN daisy chain allows users to control and monitor displays, transmit data and even update firmware all at once, reducing management burden.
Videowall Playlist & Sync Playback
Through its built-in high performance SoC, each display plays its video tile for synchronized content playback.
- Brightness: 150/400nit (APL 100%/25%)
- Depth: 12.4 mm (Head Only)
- Curvature: ~1,000R(Concave/convex)
- Interface: HDMI, DP, USB(2), Audio, RS232C, RJ45, IR
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 150 |
| On Screen Display (OSD) Langu | Swedish |
| Image Sticking Minimization ( | Yes |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Multi-touch Screen | No |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Panel Technology | OLED |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 120% BT.709 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Consumption (DPM) | 0.5W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Off-Mode Power Consumption | 500 mW |
| Power Consumption | 318 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Infrared Output | Yes |
| Content Synchronization | RS-232C |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | No |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort In | Yes |
| DisplayPort Output | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Embedded CMS | Local Contents Scheduling |
| Compatible Software | Mobile CMS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | No |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width (Top) | 0.20" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.20" |
| Bezel Width (Left) | 0.31" |
| Bezel Width (Right) | 0.52" |
| Appearance | |
|---|---|
| Bezel Color | Black |
| Surface Hardness | 2H |
| Security | |
|---|---|
| HDCP Version | 1.4 |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 18 Hours/7 Days |
| Maximum Heat Generation | 1144.7 kJ |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Maximum LED Life | 3.4 Year |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI-D In | No |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of Infrared Inputs | 1 |
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 33.8°F (1°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ErP |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Country of Assembly | South Korea |













