High Transparency
LG's OLED technology enables the Transparent OLED Signage to have a sleek design without the need for a backlight unit or liquid crystal layer, achieving an impressive 43% transparency. It clearly displays objects behind the screen while overlaying relevant information right in front of them.
Sleek Elegance in Transparency
Connecting spaces and adding a sense of openness, this transparent display boasts a beautiful design that complements high-end furniture and luxurious interiors. Its clean metal finish allows for easy installation on furniture, walls, or practically any desired location.
Expandable Design
Thanks to the improved mechanical design, it can be installed in various ways, whether as a single unit or as a truly transparent wall, to fit existing structures and spaces. Place this product in your dream space to enhance openness and aesthetics.
Convenience of Installation & Stability
This product offers ease and stability during installation thanks to its metal borders and structure. In other words, the metal border applied to the bezel areas enhances the product's rigidity. Additionally, M4 (screw type) holes, which are widely used globally, are incorporated into all rear corners to facilitate installation.
Usage Scenes
Experience the marvel of LG's state-of-the-art Transparent OLED Signage, designed for use in various spaces. This product breaks down the barriers between the screen and reality, seamlessly connecting different spaces, objects, and people.
- 55" 1,920 � 1,080 (FHD) OLED
- 43% Transparency
- Expandable design to create transparent video walls
- Features webOS 7.5 & is compatible with LG SuperSign software
- Operates 18 / 7 (Moving Content Only) & lifetime up to 30,000 hours
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 200 |
| On Screen Display (OSD) Langu | Turkish |
| Protection Glass Transmission | 43% |
| Image Sticking Minimization ( | Yes |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | OLED |
| Brightness | 200 Nit |
| Response Time | 100 µs |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 110% BT.709 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Consumption (DPM) | 0.5W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Off-Mode Power Consumption | 500 mW |
| Power Consumption | 230 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Infrared Output | Yes |
| Content Synchronization | RS-232C |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | No |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort In | Yes |
| DisplayPort Output | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line In | No |
| Headphone | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Embedded CMS | Local Contents Scheduling |
| Compatible Software | Mobile CMS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Front Glass Thickness | 0.12" |
| VESA Mount Compatible | No |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width | 0.48" |
| Appearance | |
|---|---|
| Bezel Color | Transparent |
| Surface Hardness | 5H |
| Security | |
|---|---|
| HDCP Version | 1.4/2.2 |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 18 Hours/7 Days |
| Maximum Heat Generation | 828.2 kJ |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Maximum LED Life | 3.4 Year |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI-D In | No |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of Infrared Inputs | 1 |
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ErP |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |



























