All-in-One Video Conferencing Display for Maximum Productivity
Make your online meetings more productive and interactive with LG One:Quick Works.
Pre-installed Video Conferencing Application
LG's One:Quick Remote Meeting works virtually seamlessly with One: Quick Works for users to share documents in various formats, perform real-time interactive drawings and detect who's speaking on the other end automatically.
Easy-To-Use Conference App Store
Shortcuts for installing video conferencing and collaboration apps are included to help with user productivity. A true all-in-one video conferencing solution must be able to use a wide variety of video conferencing apps.
Beautiful Sleek Design
With an impressive award-winning design, the One:Quick Works blends seamlessly with the rest of the workspace. Also brings an elevated aesthetic while providing a practical workspace for all participant.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Vega |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Display Orientation | Landscape |
| Screen Size Class | 55" |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Touch Points | 10 |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Technology | In-cell Touch |
| Screen Mode | UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 9 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Typical Power Consumption | 195 W |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB Type-C (Power D | 1 |
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Camera Resolution | 3840 x 2160 |
| Audio | |
|---|---|
| Number of Microphone Array El | 10 |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| RMS Output Power | 10 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Mac OS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 32.10" |
| Depth with Stand | 11.40" |
| VESA Mount Standard | 300 x 300 |
| Bezel Width | 2.25" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Typical Heat Generation | 85.5 kJ |



















