See the Unseen, LG Transparent OLED | High Transparency
LG's OLED technology gives the Transparent OLED Signage a slimmer structure without a backlight unit nor a liquid crystal layer, achieving a high transparency of 38%, much higher than conventional LCD transparent displays (10%). While clearly showing objects behind the screen, it overlays the relevant information right before them.
Accurate and Vivid Colors
Featuring self-lighting pixels, the display maintains vivid colors and a high contrast ratio even when the display becomes transparent. It brings content to life from wide viewing angles, and the content blends into its surroundings seamlessly and naturally.
Protective Tempered Glass
Touching a display directly can cause damage or scratches. The tempered glass in front protects the product from such external impacts and its anti-shatter glass is designed to minimize customers' injuries.
Alluring Design with a Stand
LG's alluring display concept takes a step forward. The transparent OLED with an alluring stand maintains the tone and manner of the design in harmony with its surroundings rather than dominating your space.
- Brightness: 400nit (APL 25%, Without Glass)
- High Transparency at 38%
- Vivid Colors & High Contrast Ratio
- Tempered Glass protects Display
- Alluring Standalone Design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 150 |
| On Screen Display (OSD) Langu | Arabic |
| Protection Glass Transmission | 38% |
| Image Sticking Minimization ( | Yes |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Panel Technology | OLED |
| Brightness | 400 Nit |
| Color Gamut | 120% BT.709 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Heat Dissipation | 280 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 280 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Content Synchronization | Network |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort In | Yes |
| DisplayPort Output | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Embedded CMS | Group Manager |
| Compatible Software | SuperSign Media Editor v3.7 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Front Glass Thickness | 0.12" |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width (Top) | 0.30" |
| Bezel Width (Bottom) | 6.60" |
| Bezel Width (Left) | 0.30" |
| Bezel Width (Right) | 0.30" |
| Appearance | |
|---|---|
| Bezel Color | Transparent |
| Surface Hardness | 2H |
| Security | |
|---|---|
| HDCP Version | 1.4 |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 18 Hours/7 Days |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Misc Ports | |
|---|---|
| RS-232C Input | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |





