Slim & Robust Design with Outstanding Visibility
With a slim & robust design, XE4F series can be easily installed to meet the customer's needs in external environments that require complex installation conditions. And upgraded brightness captures the attention of customers even under strong and direct sunlight.
SLIM & ROBUST DESIGN
Slim & Light Design
XE4F series is composed of single display with a light and slim design and it can be easily customized to suit various external environments with no need for separate casing.
SLIM & ROBUST DESIGN
Easy integration for partner's customized design
The XE4F series is lighter and ready to be customized for various customer needs and settings. From outdoor menu boards to kiosks, the XE4F series is also mountable and optimized for customers, based on the industry purpose and use.
OUTSTANDING VISIBILITY
Bright & Brilliant
The XE4F series possesses powerful brightness of 4,000nits, providing clear and vivid picture quality even under direct sunlight.
OUTSTANDING VISIBILITY
Wide Viewing Angle
IPS technology provides better control of the liquid crystals, which in turn allows the screen to be viewed at virtually any angle.
OUTSTANDING VISIBILITY
Long Lasting Brightness
By adding more LED units, XE4F operates brighter at a lower temperature, thereby lasting longer than conventional products.
OUTSTANDING VISIBILITY
Visible with Polarized Sunglasses
QWP enables clear visibility even when the viewer is wearing polarized sunglasses.
RELIABILITY FOR OUTDOOR USAGE
Secured Protection with IP56 Design
The display is sealed with IP56 design for reliable operation. It's designed to be not only waterproof but also weatherproof against the damaging effects of the sun, rain, snow, dust and wind, an essential feature for outdoor application.
RELIABILITY FOR OUTDOOR USAGE
Protective Glass (IK10 Certified)
The tempered and laminated front glass ensures optimum protection from outdoor extremities, resulting in minimal to no damage from external impacts.
EASY MAINTENANCE
Support HDBaseT ™
The XE4F Series supports HDBaseT ™, the global standard for the transmission of ultra-high definition video & audio, Ethernet, controls, USB and IR over a single, long-distance cable, for easier control of the display and saving installation and maintenance costs.
EASY MAINTENANCE
Web Monitoring
This web-based monitoring solution is user-friendly and allows the user to be at ease. It enables the user to have full access anywhere at anytime from their mobile phone while having access to both current and past data. It allows the user to monitor the unit, make adjustments, and control the unit remotely in real time.
- IP56 Design, IK10 Protective Glass
- Interface : HDMI/ DP/HDBaseT/USB/ Audio/ RS232C/ RJ45
- Anti-Reflection Coating
- Brightness(Typ.) : 4,000 cd/m²
- Bezel : 38.4 mm (T/B), 26.0 mm (L/R)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 300:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 500 |
| On Screen Display (OSD) Langu | Swedish |
| Image Sticking Minimization ( | Yes |
| Viewable Screen Size | 49" |
| Multi-touch Screen | No |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS-M+) Technology |
| Brightness | 4000 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 67% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Off-Mode Power Consumption | 500 mW |
| Power Consumption | 350 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Infrared Output | No |
| Content Synchronization | RS-232C |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | No |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort In | Yes |
| DisplayPort Output | No |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | No |
| Audio Line In | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| RMS Output Power | 20 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Embedded CMS | Local Contents Scheduling |
| Compatible Software | SuperSign Control+ |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Front Glass Thickness | 0.20" |
| VESA Mount Compatible | No |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width (Top) | 1.51" |
| Bezel Width (Bottom) | 1.51" |
| Bezel Width (Left) | 1.02" |
| Bezel Width (Right) | 1.02" |
| Appearance | |
|---|---|
| Bezel Color | Black |
| Security | |
|---|---|
| HDCP Version | 2.2 |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI-D In | No |
| Misc Ports | |
|---|---|
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 100% |
| Minimum Operating Humidity | 5% |
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ErP |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP56 |
| Impact Protection (IK) Rating | IK10 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Country of Assembly | South Korea |













