DIsplay | Details mastered
Enjoy 4K and HDR content with LG's UHD 4K computer monitor
Stunning colors
This monitor is equipped with HDR technology and is compatible with industry standard HDR10, based on the sRBG 99% color gamut. It supports specific levels of color and brightness that let viewers enjoy their content in dramatic colors.
Performance | Immersive Gaming Experience
Bring the gaming experience to life with 4k HDR, AMD FreeSync™, Dynamic Action Sync, Black Stabilizer, and MAXX Audio.
Fluid and Rapid Motion
Gamers can experience virtually seamless, fluid movement in high resolution with AMD FreeSync™ technology, a feature that can reduce screen tearing and stuttering.
Dynamic Action Sync
Minimize input lag with Dynamic Action Sync so you can catch every single moment in real-time.
Attack First in The Dark
Black Stabilizer® helps gamers avoid snipers hiding in dark places to quickly escape situations when a flash explodes.
Easy User Interface
You can customize the workspace by splitting the display or adjusting basic monitor options with just a few mouse clicks
Versatile Control and Connectivity
The USB Type-C™ port allows for display and data transferring to a connected device and charges at up to 96W, enabling versatile support for your laptop, all from a single cable.
Easy and Comfortable
The ergonomic stand makes it easy to flexibly adjust the height, tilt, and pivot of the screen in the optimal position for you.
- 32" UHD (3840 x 2160) IPS Display provides abundant workspace
- Experience stunning, crips colors with DCI-P3 90% Color Gamut with HDR10
- Ergonmonic stands lets you adjust for comfort
- USB Type-C® lets you work and charge
- End your day with a little gaming help from AMD FreeSync™ Premium, Dynamic Action Sync® & Black Stabilizer®
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum Resolution (USB-C) | 3840x2160@60Hz |
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Pivot | Yes |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Number of OSD Languages | 18 |
| Vertical Frequency | 40 Hz to 61 Hz - HDMI |
| Curved Screen | No |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 4 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 80% DCI-P3 (CIE 1976) |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.18159 mm x 0.18159 mm |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Depth | 8-bit+FRC |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 120V to 230V |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| Number of USB 3.0 Downstream | 2 |
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C (Power Delivery) | 96 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Thunderbolt | No |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort Input | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort Output | No |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line In | No |
| Headphone | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Depth with Stand Down | 9.42" |
| Height with Stand Up | 23.45" |
| Height with Stand Down | 19.12" |
| Width with Stand Down | 28.12" |
| Width with Stand Up | 28.12" |
| Depth with Stand Up | 9.42" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Maximum Adjustable Height | 4.33" |
| Tilt Angle | -5° to 20° |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Stand Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Stand Type | Detachable |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | No |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB-C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ErP |
| UL Listed | Yes |