- 27-inch 4K (3840x2160) with Mini-LED
- HDR10, HDR Effect
- sRGB 139% (Area)
- Mirror Mode, Rotation Mode
- Protection Glass (1.3t, Anti-reflection, Anti-fingerprint)
- Up to 4PBP, PIP / 3G-SDI Support
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 800 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Pixel Pitch | 0.15540 mm x 0.15540 mm |
| Color Depth | 10-bit |
| Response Time Details | 5 ms GTG Off Mode |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | LG Electronics |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB-C |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















