Full HD IPS Display
IPS (In-Plane Switching) technology highlights the performance of liquid crystal displays. Response times are shortened, color reproduction is improved, and users can view the screen at virtually any angle.
On-Screen Control
On-Screen Control puts a host of essential monitor settings into a handy window that allows for quick, easy access. Volume, brightness, picture mode presents, Screen Split 2.0, Dual Controller, and more can now be adjusted with just a few clicks of the mouse, instead of hard buttons on the monitor.
Wall Mountable
This wall-mountable monitor provides the freedom to take the monitor off the desk and hang it on the wall, allowing you to expand your viewing options and save desktop space.
- LG FHD IPS Monitor
- EPEAT Bronze
- HDMI 2.0, DisplayPort 1.2
- One-click Stand
- Tilt/Swivel/Pivot/Height Adjustable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | LG Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Pivot | Yes |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Curved Screen | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27460 mm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 120V to 230V |
| Maximum Power Consumption | 22 W |
| Operating Power Consumption | 24 W |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort Input | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand Down | 2.80" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Maximum Adjustable Height | 5.12" |
| Tilt Angle | -5° to 35° |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Stand Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | 0° to 355° |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB-C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ErP |















