Advanced features and higher output
With output up to 55 ppm and a 300,000-page maximum monthly duty cycle, advanced features and output-size options, the Lexmark MX911dte is a step up in multifunction products from Lexmark.
- Speed, economy, quiet operation, better-quality text. That is what laser printing is all about.
- Experience an impressive duty cycle of 300000 that ensures longevity
- Cut your paper cost by 50% with Automatic Duplex Printing that allows you to print on both sides
- Prints are delivered at 1200 x 1200 maximum print resolution (dpi) for excellent quality results
- Produce high quality documents with this monochrome printer
- Apple AirPrint wireless print technology for maximum convenience and usability
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for easy, convenient printing with maximum efficiency
- With printing, scanning, digital copying and efficient faxing, this laser multifunction printer offers business quality documents with improved productivity
- Take control of the printer with 10" screen that shows print status, settings, and more
- Recommended for use with plain paper
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Xerox Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 800 MHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 GB |
| Maximum Memory Supported | 3 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 10" |
| Touchscreen | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Sleep-Mode Power Consumption | 3.60 W |
| Power Source | AC Supply |
| Operating Power Consumption | 950 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Modem Speed | 33.60 kbit/s |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Slot | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CIS/CCD |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Maximum Print Size | 12" x 18" |
| Maximum Mono Copy Speed (cpm) | 55 |
| Number of Input Trays Support | 6 |
| Number of Input/Multipurpose | 5 |
| Maximum Input Media Capacity | 6650 sheets |
| Hardware Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Maximum Scan Size | 11.69" x 17" |
| Transmission Speed | 3 sec/page |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 55 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| USB Direct Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Copy Color | Monochrome |
| Copier Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed |
| Fax Color | Monochrome |
| Media Handling | 1 x Duplex Automatic Document Feeder - 100 Sheet Capacity |
| Language Emulation | PDF v1.7 |
| Media Type | Transparency |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Media Size | 12" x 18" |
| Standard Input Media Capacity | 2150 sheets |
| Duty Cycle | 300000 |
| First Print Speed | < 5.5 Second Monochrome |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Number of Colors | 1 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



