Get output up to 40 pages per minute*, plus single-side automatic scanning, copying, faxing and touch-screen convenience, all in the compact Lexmark MX331adn.
Versatility that fits
Measuring just 13.3 inches high x 16.2 inches wide x 14.4 inches deep (339 mm high x 411 mm wide x 366 mm deep), the business-class MX331adn fits almost anywhere. Its compact size and light weight make it easy to set up and easy to move.
Print more, stop less
Available High Yield Unison™ toner provides up to 15,000 pages** of output, while an optional paper tray increases total input capacity up to 900 sheets for more printing and less downtime. And with its steel frame and lifetime fuser, the MX331adn is built to last.
Solid performance, flexible connectivity
Power through challenging jobs with output up to 40 pages per minute* and automatic single-sided scanning at up to 48 images per minute. Connect via USB or Ethernet to give your whole team access.
Full-spectrum security
Lexmark's comprehensive approach to product security is a design and engineering mandate across our entire product portfolio. Our security features help keep your information safe-in the document, on the device, over the network, and at all points in between.
Interact with ease
Take command of printing, copying, faxing, and automatic two-sided scanning with a 2.8-inch (7.2 cm) color touch screen. It not only supports convenient interaction with essential system functions and task information, but includes built-in cloud connectors to help you save scans to and retrieve files from popular cloud services Box, DropBox, Google Drive, and Microsoft OneDrive.
Save paper, save energy
Automatic two-sided printing is standard, along with built-in energy-saving modes that help support ratings of EPEAT® Silver and ENERGY STAR® certified. The Lexmark Cartridge Collection Program (LCCP) and Lexmark Equipment Collection Program (LECP) minimize waste and support recycling (availability varies by country).
- Print Speed: Up to 40 ppm
- Recommended Monthly Page Volume: 500 - 5000 pages
- Duplex (2-sided) Printing: Integrated Duplex
- Monochrome Laser
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Xerox Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 1 GHz |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 2.80" |
| Touchscreen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 530 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Supported Network Protocols | PEAP |
| Modem Speed | 33.60 kbit/s |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Image Formats Supported | JPG |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Recommended Monthly Print Vol | 500 to 5000 |
| Print Technology | Laser |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Copy Color | Monochrome |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed/ADF |
| Scan To | FTP |
| Media Handling | 1 x 150-Sheet Output Tray |
| Language Emulation | HTML Direct Image Space |
| Media Type | Card Stock |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Media Size | Envelope No. 10 |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 150 sheets |
| Duty Cycle | 50000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 500 to 5000 |
| First Print Speed | 6.2 Second Monochrome |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Scan Speed (Black) | 46 / 48 Side Per Minute |
| Scan Speed (Color) | 20 / 21 Side Per Minute |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 89.6°F (32°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 8% |
| Energy Star | Yes |













