- Print your documents with great efficiency and speed with Laser print technology
- Experience crisp and clear output with a 1200 x 1200 maximum print resolution (dpi)
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Print your document without moving from your seat with Wireless LAN connectivity
- Wi-Fi Direct wireless print technology for maximum efficiency with high-quality results
- Optimize your workflows by sharing the resources of the printer with Ethernet connectivity
- Recommended to use with plain paper
- Features 2.80" screen
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Xerox Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 1 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 2.80" |
| Touchscreen | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Supported Network Protocols | TTLS |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 46 |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Label |
| Media Size | Envelope No. 10 - 4.10" x 9.50" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





