The Lexmark CX944adxse large-format colour multifunction is designed for security, versatility and performance for large workgroups at speeds of up to 65 pages per minute*.
Flexible input and output for all of your printing needs
If you need to print or scan media larger than A4, this model supports large-format paper sizes slightly larger than SRA3+ (up to 329 x 483 mm) and standard input capacity of 3,140 pages. Optional trays expand the paper input capacity up to 5,140 pages. There are several finishing options: staple hole-punch finisher, booklet finisher or Lexmark's first trifold/Z-fold finisher.
Professional colour for large-format printing
Enjoy vibrant colour with standard advanced features like PANTONE® calibration and Lexmark Named Colour Replacement for consistent branding and professional appearance.
Secure by design
Lexmark security features help to keep your information safe - in the document, on the device, over the network and at all points in between. Always improving security, we now include a standard Trusted Platform Module**, which delivers authentication, system integrity checks, and cryptographic capabilities to create a unique digital system fingerprint. There's also a proximity sensor that wakes up the device when someone is nearby and automatically logs off when no-one is nearby.
Focus on sustainability
Automatic two-sided printing is standard, along with built-in energy-saving modes that help to support ratings of EPEAT® Silver and ENERGY STAR® certified. The award-winning Lexmark Cartridge Collection Programme (LCCP) and Lexmark Equipment Collection Programme (LECP) minimise waste and support recycling (availability varies by country).
Put the Internet of Things (IoT) to work for you
Our sophisticated, IoT-enabled printers are loaded with sensors that continuously monitor hundreds of data points that provide added benefits, like predictive service and automatic supplies replenishment, when they are connected to Lexmark Cloud Services.
Productivity is in the box
The CX944adxse comes standard with many features to keep your business at maximum productivity. Included are workflow solutions like Scan Centre for simple document routing, single-pass two-sided scanning with ultrasonic multifeed detection for fast and reliable scanning, Optical Character Recognition (OCR), the Intelligent Storage Drive (ISD) for solid state storage with activation-ready preloaded add-on solutions, and analogue faxing. The large, button-free touchscreen helps users to intuitively complete every task, from the basic to the complex.
- Color Laser
- Duplex (2-sided) Printing: Integrated Duplex
- Print Speed: Up to 65 ppm
- Recommended Monthly Page Volume: 7,000 - 50,000 pages
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lexmark International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 10" |
| Touchscreen | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 840 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Supported Network Protocols | ARP |
| Modem Speed | 33.60 kbit/s |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Image Formats Supported | JPG |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Ink Color | Black |
| Maximum Color Print Speed (pp | 65 |
| Recommended Monthly Print Vol | 7000 to 50000 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 65 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Copy Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan To | FTP |
| Fax Color | Color |
| Media Handling | 1 x 130-Sheet Automatic Document Feeder |
| Language Emulation | PDF v1.7 |
| Media Type | Special Media |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Media Size | Envelope No. 10 |
| Standard Input Media Capacity | 3140 sheets |
| Duty Cycle | 340000 |
| First Print Speed | 5.2 Second Color |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Maximum Operating Temperature | 89.6°F (32°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 8% |
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Green Mark |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-using Products Directive (EuP) |
| Noise Levels | 56 dB |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |

