- Print your documents with great efficiency and speed with Laser print technology
- The printer is backed with an outstanding and durable duty cycle of 100000
- Get exceptional printing results with 35 ppm Mono and 35 ppm color speed while reducing total operating costs
- Experience crisp and clear output with a 1200 maximum print resolution (dpi)
- Print crisp and clear documents in either black or color with this color printer
- Cut down the potential hazards of tripping and electrical fires by reducing the number of long cables. Print wirelessly even from your mobile devices.
- Save time and money for your business by using one printer for all your employees
- Recommended to use with plain paper
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Xerox Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 GB |
| Maximum Memory Supported | 1 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 514 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Supported Network Protocols | UDP |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Maximum Color Print Speed (pp | 35 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Print Color Capability | Color |
| Media Type | Envelope |
| Media Size | Oficio |
| Standard Input Media Capacity | 251 Sheets |
| Duty Cycle | 100000 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 90°F (32.2°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



