- Processor Upgrade consumes less power to offer maximum productivity with added usability
- Xeon Gold product line processor upgrade for better usability and increased efficiency
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Tetracosa-core (24 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 5th Gen processor upgrade generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 48 MB L2 + 60 MB L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor Upgrade with 2.90 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Threads | 48 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 2.90 GHz |
| Overclocking Speed | 4.10 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 60 MB |
| L2 Cache | 48 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Direct Media Interface | 16 GT/s |
| Thermal Design Power | 250 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 181.4°F (83°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

