Intel® Xeon® Gold processors offer high performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security optimized for demanding data center, hybrid-cloud compute, network, and storage workloads.
- The processor upgrade features Socket 3647 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon 2.30 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Dodeca-core (12 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 12 MB L2 + 16.50 MB L3 cache memory rapidly retrieves the most used data to improve your system productivity
- Processor Upgrade with 2.30 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 2.30 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 16.50 MB |
| L2 Cache | 12 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 105 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 177.8°F (81°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.