With high quality sound and exceptional durability, the Lenovo USB-A Wired Stereo On-Ear Headset (with Control Box) features a control box with mute, hook and volume control buttons-making it very easy for you to manage the calls. In addition, its lightweight and ergonomic design ensure the comfort for extended periods of time.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Uni-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- USB Type A host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Microphone Mute feature designed for your convenience, making usage simple and hassle-free
- Voice Call application/usage enhances interactivity with improved efficiency, delivering convenience and reliability for everyday scenarios
- Headset comes in brown box packaging for safe delivery and reliable protection against damage during transit
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.18" |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.91 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Brown Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

