- 14" 2240x1400 16:10 IPS display
- Extreme mode 6 ms response time
- 1500:1, 100% sRGB, 8-bit
- 10-point capacitive touch panel
- 0° to +90° tilt, -90° to +90° pivot, 11mm lift
- 3-yea
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 500:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 3 |
| Screen Size Class | 14" |
| Viewable Screen Size | 14" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Capacitive |
| Backlight Technology | WLED |
| Curved Screen | No |
| Maximum Resolution | 2240 x 1400 |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 6 ms |
| Maximum Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.13460 mm x 0.13460 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 189 |
| Active Display Area (H x V) | 11.87" x 7.42" |
| Response Time Details | 8 ms Typical |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Average Power Consumption | 8 W |
| ON Mode Energy Consumption pe | 7000 W |
| Maximum Power Consumption | 9.50 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 4 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Microphone | No |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 9.26" |
| Depth with Stand | 3.81" |
| Width with Stand | 12.39" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Class (SDR) | C |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Stand Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















