The Lenovo ThinkSystem ST650 V2 is an ideal 2-socket 4U tower server for small businesses up to large enterprises that need industry-leading reliability, management, and security, as well as maximizing performance and flexibility for future growth. The ST650 V2 is designed to handle a wide range of workloads, such as databases, virtualization and cloud computing, virtual desktop infrastructure (VDI), infrastructure security, systems management, enterprise applications, collaboration/email, streaming media, web, and HPC.
- 2 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 32 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- 750 W power supply unit (PSU) included for hassle-free deployment and reliable power delivery in server environments
- No HDD provides ample room for documents and multimedia, ensuring your data stays safe and easy to manage
- Xeon Silver processor ensures timely, efficient performance for demanding applications
- Tower form factor requires minimal setup and supports easy upgrades, ensuring long-term efficiency and scalability
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- With no optical drive, quickly access music, movies, and data stored on discs
- 3rd Gen server generation offers higher speeds and more threads for optimal system performance
- TruDDR4 memory technology enables efficient data movement across CPU cycle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Model | 4314 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Cache | 24 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Memory Clock Speed | 3.20 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 32 |
| Error Checking | ECC |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 10 , JBOD |
| Total Hard Drive Capacity | No |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Optical Drive Type | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C621A |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | XCC local management |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 3x PCIe 3.0 x16 slots , 1x PCIe 3.0 x4 slot , 2x PCIe 3.0 x8 slots |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) Slo | 4 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) Slots | 5 |
| Total Number of Expansion Slots | 9 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 10 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of External 5.25" Bays | 2 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Number of Media Drive Bays | 2 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





