The Lenovo ThinkSystem ST550 2-socket 4U rack-mountable tower server provides outstanding performance and industry-leading reliability. Now available with second-generation Intel Xeon Scalable processors, the ST550 is ideal for small-to-medium businesses, distributed enterprises, retail, educational institutions and branch offices.
- 2 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 32 GB memory, improve system performance and reduce processing delays
- Xeon Bronze 1.90 ghz processor delivers strong performance for work and entertainment needs
- Tower form factor is cost-effective and highly configurable, making it suitable for growing businesses with evolving needs
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- 2nd Gen server generation offers higher speeds and more threads for optimal system performance
- The TruDDR4 memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering consistent and reliable performance
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster speeds than standard Ethernet, providing high-performance uplinks for critical workloads
- 3 Network (RJ-45) Ports eliminate the need for additional wiring, streamlining deployment and reducing installation costs
- 9 USB ports allow
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon Bronze |
| Processor Model | 3204 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Cache | 8.25 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Total Number of Memory Slots | 12 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 768 GB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 10 , 50 , JBOD |
| RAID Supported | Yes |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 2.0 Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C624 |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Controller Model | 530-8i |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 2.1 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















