The Lenovo ThinkSystem ST50 1-socket tower server is an entry level server ideal for small businesses, home offices, retail, educational institutions and branch offices. The server is now available with the Intel Xeon E-2200 Series processors, formerly codenamed "Coffee Lake-S Refresh".
- 1 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 8 GB memory, you can multitask between applications seamlessly, keeping productivity high and response times quick
- 250 W power supply unit (PSU) included for hassle-free deployment and reliable power delivery in server environments
- No operating system provides a reliable platform to run everyday applications smoothly and efficiently
- No HDD offers convenient, large storage for all your files, making organization and access simple and stress-free
- Intel Xeon 3.60 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Tower form factor requires minimal setup and supports easy upgrades, ensuring long-term efficiency and scalability
- With no optical drive, quickly access music, movies, and data stored on discs
- With TruDDR4 memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet is
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E-2246G |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Cache | 12 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | No |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Memory Clock Speed | 2.67 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | ECC |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | No |
| Optical Drive Type | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 1 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Plug/Connector Type | C13 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 250 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C246 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | Intel Active Management Technology (AMT) 12.0 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express x16 (Gen 3.x) Slo | 2 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) Slots | 1 |
| PCI Express Details | Slot 1: PCIe 3.0 x16 full-height half-length (FHHL) Slot 2: PCIe 3.0 x1 full-height half-length (FHHL) Slot 3: PCIe 3.0 x4 (physical connector is x16) full-height half-length (FHHL) |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















