The Lenovo ThinkSystem SR850 is a 4-socket server that features a streamlined 2U rack design, optimized for price and performance, with best-in-class flexibility and expandability. The server now supports second-generation Intel Xeon Scalable Family processors.
- 4 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 128 GB memory, users can run multiple programs simultaneously without performance loss, maintaining smooth workflows
- 2 x 1100 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- Xeon Gold processor ensures timely, efficient performance for demanding applications
- Rack form factor delivers added reliability and structural integrity, supporting consistent performance in enterprise setups
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- 2nd Gen server generation delivers improved performance for faster, more efficient computing
- The TruDDR4 memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering consistent and reliable performance
- 10 Gigabit Ethernet optimizes business network performance, delivering high-speed connectivity for enterprise-grade applications
- 1
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon Gold |
| Processor Model | 5215 |
| Number of Processors Installed | 4 |
| Number of Processors Supported | 4 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Cache | 13.75 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 4 |
| Standard Memory | 128 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Memory Clock Speed | 2.67 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 48 |
| Error Checking | ECC |
| Maximum Memory Supported | 6 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 6 , 10 , 50 , 60 |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 1100 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C624 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | XClarity Controller (XCC) |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Controller Model | 930-8i |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 9 |
| Riser Card | 8 / 8 (x8 riser) |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 2 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 2.1 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















