The Lenovo ThinkSystem SR650 V3 is an ideal 2-socket 2U rack server for small businesses up to large enterprises that need industry-leading reliability, management, and security, as well as maximizing performance and flexibility for future growth. The SR650 V3 is designed to handle a wide range of workloads, such as databases, virtualization and cloud computing, virtual desktop infrastructure (VDI), infrastructure security, systems management, enterprise applications, collaboration/email, streaming media, web, and HPC.
- 2 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 32 GB memory, improve system performance and reduce processing delays
- 750 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- Xeon Silver 2.60 ghz processor delivers strong performance for work and entertainment needs
- Rack form factor delivers added reliability and structural integrity, supporting consistent performance in enterprise setups
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- 5th Gen server generation improves power efficiency and ensures long-lasting reliability
- The TruDDR5 memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering consistent and reliable performance
- Gigabit Ethernet enables high-capacity data transfer, improving overall performance for virtualization and data-intensive applications
- 6 USB ports provide a refined design a
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Model | 4509Y |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Cache | 22.50 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | TruDDR5 |
| Memory Clock Speed | 4.40 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 32 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 8 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 10 , JBOD |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | XClarity Controller 2 (XCC2) Standard |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 2 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 4.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Bronze (EPEAT Bronze) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









