The Lenovo ThinkSystem SR650 V2 is an ideal 2-socket 2U rack server for small businesses up to large enterprises that need industry-leading reliability, management, and security, as well as maximizing performance and flexibility for future growth. The SR650 V2 is designed to handle a wide range of workloads, such as databases, virtualization and cloud computing, virtual desktop infrastructure (VDI), infrastructure security, systems management, enterprise applications, collaboration/email, streaming media, web, and HPC.
- 2 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 32 GB memory, you can multitask between applications seamlessly, keeping productivity high and response times quick
- 750 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- No OS helps you stay productive and creative with easy-to-use tools and a stable environment
- Xeon Gold 2.20 GHz processor handles computing tasks effectively for better productivity
- Rack form factor simplifies usage and setup, offering a user-friendly design for convenient server integration
- No optical drive makes it simple to play, write, and record media content
- 3rd Gen server generation improves power efficiency and ensures long-lasting reliability
- TruDDR4 memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster speeds than standard Ethernet, providing high-performan
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon Gold |
| Processor Model | 5320 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Core | Hexacosa-core (26 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Cache | 39 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Memory Clock Speed | 3.20 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 32 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Storage | |
|---|---|
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Optical Drive Type | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C621A |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | XCC Enterprise |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 2 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 3.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





