The Lenovo ThinkSystem SR645 is a 2-socket 1U server that features the AMD EPYC 7002 "Rome" family of processors. With up to 64 cores per processor and support for the new PCIe 4.0 standard for I/O, the SR645 offers the ultimate in two-socket server performance in a space-saving 1U form factor.
- 2 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 16 GB memory, you can multitask between applications seamlessly, keeping productivity high and response times quick
- 750 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- No operating system provides a reliable platform to run everyday applications smoothly and efficiently
- No HDD provides ample room for documents and multimedia, ensuring your data stays safe and easy to manage
- EPYC 2.40 GHz processor handles computing tasks effectively for better productivity
- Rack form factor simplifies usage and setup, offering a user-friendly design for convenient server integration
- No drive supports all your optical media and video recording needs with ease
- 2nd Gen server generation offers higher speeds and more threads for optimal system performance
- TruDDR4 memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for dem
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | EPYC |
| Processor Model | 7282 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Total Number of Memory Slots | 32 |
| Maximum Memory Supported | 4 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | No |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Optical Drive Type | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 3.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















