Lenovo ThinkSystem SR630 is an ideal 2-socket 1U rack server for small businesses up to large enterprises that need industry-leading reliability, management, and security, as well as maximizing performance and flexibility for future growth. The SR630 server is designed to handle a wide range of workloads, such as databases, virtualization and cloud computing, virtual desktop infrastructure (VDI), infrastructure security, systems management, enterprise applications, collaboration/email, streaming media, web, and HPC.
- 2 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 32 GB memory, you can multitask between applications seamlessly, keeping productivity high and response times quick
- 1 x 750 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- No OS helps you stay productive and creative with easy-to-use tools and a stable environment
- Xeon Silver 2.10 ghz processor delivers strong performance for work and entertainment needs
- Rack form factor simplifies usage and setup, offering a user-friendly design for convenient server integration
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- No drive supports all your optical media and video recording needs with ease
- 2nd Gen server generation offers higher speeds and more threads for optimal system performance
- The TruDDR4 memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering con
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Model | 4208 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Cache | 11 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Memory Clock Speed | 2.93 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
| Maximum Memory Supported | 3 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Supported | Yes |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Optical Drive Type | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C624 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | XClarity Controller |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express x16 (Gen 3.x) Slo | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) Slots | 1 |
| PCI Express Details | 1x PCIe x8 1x PCIe x16 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 3.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















