The Lenovo ThinkSystem SR250 V3 is a high-value single-socket 1U rack server for growing businesses that need optimized performance and flexibility for future growth, along with enterprise-class reliability, management, and security. The server supports one Intel Xeon E-2400 Series processor (formerly codenamed "Raptor Lake-E (RPL-E)") or Intel Pentium ("Alder Lake (ADL)") and up to 128 GB of 4800 MHz TruDDR5 ECC memory.
Flexible and scalable internal storage configurations include up to ten 2.5-inch or four 3.5-inch drives with affordable software RAID or advanced hardware RAID protection and a wide selection of drive sizes and types, including NVMe PCIe SSDs, SATA SSDs, and SAS/SATA HDDs. Also, it features integrated dual-port 1 Gb Ethernet NIC and additional PCIe expansion slots for hardware RAID protection, network scalability, and external storage connectivity.
- 1 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 16 GB memory, users can multitask between applications smoothly, preserving responsiveness and efficiency
- 800 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- Intel Xeon 3.30 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Rack form factor delivers added reliability and structural integrity, supporting consistent performance in enterprise setups
- With TruDDR5 memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfers, such as backups and replication, ensuring smooth and efficient operations
- 2 Network (RJ-45) Ports allow Ethernet cables to transmit data and power simultaneously, reducing cabling complexity
- 4 USB ports provide a refined design and safer connectivity, ensuring r
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E-2456 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Cache | 12 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | TruDDR5 |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | ECC |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Plug/Connector Type | C13 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C266 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | XClarity Controller (XCC2) Standard |
| Controller Type | Serial ATA |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | x8 LP , x8 Int |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Riser Card | slot1: PCIe Gen4 x8 in x8 (LP); slot2: PCIe Gen4 x8 in x16 slot (LP) |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 4.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Bronze (EPEAT Bronze) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |













