The Lenovo ThinkSystem SN550 is a high-performance server that offers enhanced security, efficiency, and reliability features to handle business-critical workloads. The blade server now supports the second-generation Intel Xeon Processor Scalable Family of processors.
- 2 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 32 GB memory, you can multitask between applications seamlessly, keeping productivity high and response times quick
- Xeon Silver 2.10 ghz processor delivers strong performance for work and entertainment needs
- Blade form factor allows vertical stacking with other blades, forming dense clusters for scalable and space-efficient deployments
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- TruDDR4 memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- 10 Gigabit Ethernet optimizes business network performance, delivering high-speed connectivity for enterprise-grade applications
- 1 USB ports feature a refined design and safer connectivity, ensuring reliable, secure, and easy device connections every time
- Octa-core (8 Core) processor core helps server process data qu
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Model | 4208 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Cache | 11 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Memory Clock Speed | 2.93 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
| Error Checking | ECC |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 |
| RAID Supported | Yes |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Blade |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C624 |
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Controller Model | RSTe RAID |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of Media Drive Bays | 2 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















