The ThinkSystem SE350 is a purpose-built server that is half the width and significantly shorter than a traditional server, making it ideal for deployment in tight spaces. It can be mounted on a wall, stacked on a shelf or mounted in a rack. The ThinkSystem SE350 puts increased processing power, storage and network closer to where data is generated, allowing actions resulting from the analysis of that data to take place more quickly.
- 1 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 16 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- 480 GB SSD offers ample space for important documents, files, and critical data, ensuring reliability and quick access
- 240 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- No operating system provides a reliable platform to run everyday applications smoothly and efficiently
- Intel Xeon 2.20 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Rack-mountable server enables clutter-free installation and efficient use of rack space in dense server environments
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- With TruDDR4 memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for ent
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | D-2123IT |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Cache | 8 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Memory Clock Speed | 2.67 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 10 |
| Solid State Drive Configurati | 1 x 480GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 480 GB |
| RAID Supported | Yes |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Plug/Connector Type | C13 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | XClarity Controller (XCC) |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express x16 (Gen 3.x) Slo | 1 |
| PCI Express Details | One PCIe 3.0 x16 slot |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.































