THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY
Fostering creativity for professionals across industries
- xeon silver 2 GHz processor combines responsive performance with advanced security and remote management features
- With 32 GB memory, users can manage multiple programs simultaneously without losing performance
- Workstation features specialized components to handle heavy computational tasks with ease
- 512 GB SSD capacity provides enough space to store large files, digital content, and documents
- 1850 W power supply unit (PSU) included for dependable energy delivery and long-term system reliability
- Windows 11 Pro for Workstations OS enhances productivity and creativity with a smooth, intuitive interface and powerful features
- With DDR5 SDRAM memory technology, enjoy faster data transfer rates and enhanced overall system performance
- 2 processors supported for faster, reliable performance and improved access to data and applications
- 10 Gigabit Ethernet boosts business network performance with ultra-fast connectivity for data-intensive applications
- Dodeca-core (12 Core) processor core handles data efficiently for quic
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Model | 4410Y |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Number of Graphic Controllers | 1 |
| Graphics Memory Capacity | 16 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 16 |
| Memory Configuration | 2 x 16 GB |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Maximum Memory Supported | 2 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 512GB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| RAID Supported | No |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage | 1850 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 11 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 2 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| AI-powered | Yes |
| Controller Type | Serial ATA |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Release Year | 2025 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























