THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY
Fostering creativity for professionals across industries
- Intel Xeon 2.10 GHz processor offers high performance, built-in security, and remote management for business needs
- With 64 GB memory, run numerous programs without compromising execution speed or stability
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 2 TB SSD capacity offers amazing storage room for all your critical data and projects
- 1400 W power supply unit (PSU) included for dependable energy delivery and long-term system reliability
- Windows 11 Pro for Workstations OS includes creative and productivity tools for streamlined workflows and enhanced user experience
- With DDR5 SDRAM memory technology, enjoy faster data transfer rates and enhanced overall system performance
- 1 processors supported for enhanced, dependable system performance and maximum usability
- Wireless LAN provides stable, high-speed internet for efficient work and seamless streaming
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfers, such as backups to servers, ensuring smooth netwo
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | w5-3423 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Graphic Controllers | 1 |
| Graphics Memory Capacity | 32 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Configuration | 4 x 16 GB |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Maximum Memory Supported | 1 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 2TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| RAID Supported | No |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 1400 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W790 |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Release Year | 2023 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 9.0 |
| TCO Certified | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























