THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY
Fostering creativity for professionals across industries
- ryzen threadripper pro 4 GHz processor combines responsive performance with advanced security and remote management features
- With 64 GB memory, run numerous programs without compromising execution speed or stability
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 2 TB SSD capacity offers great performance and storage for HD videos, photos, music, and documents
- 1000 W power supply unit (PSU) included for dependable energy delivery and long-term system reliability
- Windows 11 Pro OS includes creative and productivity tools for streamlined workflows and enhanced user experience
- The DDR4 SDRAM memory technology ensures smooth PC performance by transferring data across components efficiently
- 1 processors supported for optimal performance and consistent reliability in demanding environments
- Tower form factor is cost-effective, highly configurable, and dependable for diverse business needs
- Wireless LAN provides stable, high-speed internet for efficient work and seamle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen Threadripper PRO |
| Processor Model | 5955WX |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | Socket sWRX8 |
| L3 Cache | 64 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Number of Graphic Controllers | 1 |
| Graphics Memory Capacity | 16 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 3.20 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 8 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Maximum Memory Supported | 1 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 10 |
| Solid State Drive Configurati | 1 x 2TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| RAID Supported | Yes |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 1000 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 6 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | WRX80 |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











