ThinkStation 1866MHz memory offerings let you upgrade your system's standard memory capacity to improve overall ThinkStation C30/S30/D30 systems performance. Adding additional memory is a cost-effective way to help boost your system's performance and enhance its ability to run more programs simultaneously
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 1866 MHz speed with registered signal for smooth computer performance
- DIMM 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR3-1866/PC3-14900 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 4GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- Workstation device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- Registered signal processing allows high speed and accuracy to allow maximum reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1866 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1866/PC3-14900 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.