The ThinkServer TD350 combines the latest Intel Xeon performance, with legendary Think quality and excellent systems management capabilities to deliver a high performance, maximum storage density design, great for SMB, mid-market and remote offices. TD350 is a dual-socket tower server providing full enterprise capabilities in a 4U tower form factor. With up to 32 processor cores and 90 TB of storage, the TD350 is ideal for SMB and large enterprise applications. A complete portfolio of systems management tools increases uptime and productivity while keeping costs low. Enhanced hardware monitoring, alerts and diagnostics combined with integrated provisioning and deployment tools make TD350 the ultimate solution for any environment.
- 2 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 16 GB memory, improve system performance and reduce processing delays
- 1 x 750 W power supply unit (PSU) included for dependable performance and redundancy in enterprise setups
- No OS includes all the tools you need to stay productive and creative in your work
- No HDD gives you plenty of space and smooth performance for storing documents, media, and essential files with ease
- Intel Xeon 2.40 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Tower form factor requires minimal setup and supports easy upgrades, ensuring long-term efficiency and scalability
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- With DDR4 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Ethernet connectivity streamlines work
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2640 v4 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 512 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | No |
| RAID Supported | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |









