Compact Tower. Uncompromising Performance.
The ThinkServer TD350 provides full enterprise capacity and performance in a compact 4U, dual-processor tower server that's packed with the power of Intel® Xeon® processing technology.
- 2 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 8 GB memory, improve system performance and reduce processing delays
- 750 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- No OS includes all the tools you need to stay productive and creative in your work
- Intel Xeon 2.30 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- RAID enhances reliability and speed through RAID levels (0, 1, 5, 6, 10, 50, 60), balancing data protection with optimized performance
- DVD-Writer drive supports all your optical media and video recording needs with ease
- With DDR4 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster speeds than standard Ethernet, providing high-performance uplinks for critical workloads
- 6 USB ports provide a refined design and safe
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2650 v3 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Hyper-Threading | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 3 GHz |
| Cache | 25 MB |
| QuickPath Interconnect | 9.60 GT/s |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Total Number of Memory Slots | 16 |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 6 , 10 , 50 , 60 |
| RAID Supported | Yes |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C612 |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Number of PCI Express x16 Slo | 7 |
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 17 |
| Number of 3.5" Bays | 15 |
| Number of External 5.25" Bays | 2 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







