Relentless innovation
The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts.
- Built for demanding AI workloads, Core Ultra 9 processor accelerates real-time rendering, intelligent collaboration, and system tuning
- 16" display with 3840 x 2400 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- With 64 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
- The NVIDIA RTX PRO 1000 8 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 9 |
| Processor Model | 285HX |
| Total AI Performance | 36 TOPS |
| Processor Series | Series 2 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.50 GHz |
| L3 Cache | 36 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | RTX PRO 1000 |
| Number of Graphic Controllers | 1 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 5600 MHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 4 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 5.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 3840 x 2400 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WQUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 800 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Battery Energy | 99.90 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 4-cell |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Included Charger Power | 180 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 5 Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English (US)/English (UK) |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Aluminum |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | WM880 |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 10.0 |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

