Relentless innovation
The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts.
- Optimized for generative AI, Core Ultra 7 processor supports real-time image enhancement, adaptive performance, and intelligent automation
- The 14.5" 3072 x 1920 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 64 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
- The NVIDIA RTX PRO 500 6 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 265H |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 5.30 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | RTX PRO 500 |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Installed Slot Memory Configu | 2 x 32GB |
| Maximum Supported System Memo | 96 GB |
| Standard Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | CSODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Installed Slot Memory | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen-to-body Ratio | 88% |
| Screen Size | 14.5" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 3072 x 1920 |
| Display Screen Technology | Eyesafe |
| Screen Mode | 3K |
| Brightness | 500 Nit |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Included Charger Power | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Sound Mode | Stereo |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English (US)/English (UK) |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Aluminum |
| Security | |
|---|---|
| Smart Card Reader | No |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Kensington Security Slot | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Release Month | September |
| Release Year | 2025 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| MIL-STD Revision | MIL-STD-810H |
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 9.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















