Get power when and where you need it with the ThinkPad 8 AC Adapter. The ThinkPad 8 AC Adapter is identical to the Adapter that ships with the ThinkPad 8. Keep one adapter at home and have an extra for on the road or in the office. Includes a USB-to-Micro USB cable. Covered by a one year Lenovo warranty.
- Power up your portable devices with the constant voltage supply
- AC Adapter is designed to provide adequate power requirement for your tablet PC with maximum dependability
- AC Adapter with 110 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- Delivers 5 V DC to ensure that your device is always ready to use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Minimum Energy Performance Standards (MEPS) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.