Driven by secure, scalable, globally certified clients
Lenovo's range of globally certified ThinkEdge® gives you greater power in a smaller footprint, so your processing power can be discreetly tucked away at the edge of your business, ready for action.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core 5 |
| Processor Model | 120U |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Cache | 12 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Maximum Memory Supported | 48 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 2.0 Ports (Fron | 2 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Number of HDMI Ports | 4 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Number of Serial Ports | 2 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

