The T1kVA and T1.5kVA Tower Uninterruptible Power Supply (UPS) offerings provide power protection with increased efficiency and simplified power management to safeguard the high-availability of Lenovo server environments. With efficiency ratings of up to 97%, these compact tower designs can help reduce energy usage without compromising performance or reliability.
Did you know?
T1kVA and T1.5kVA Tower UPS units feature Advanced Battery Management (ABM) technology that uses a unique three-stage charging technique that significantly extends battery service life and optimizes recharge time, compared to traditional charging.
T1kVA and T1.5kVA Tower UPS units can enhance system availability with individual receptacle groups or load segments that can be programmed and controlled, which allows mission-critical devices to be prioritized during shutdown to preserve battery run time if there is a prolonged power outage.
T1kVA and T1.5kVA Tower UPS units come standard with UPS Power Manager (UPM) power management software that integrates seamlessly with the major virtual platforms, which enables you to view and manage your entire power system from your current dashboard. It also triggers live migration during power outages and avoids data loss by gracefully shutting down virtual machines and hosts in a cluster if there is an extended power outage.
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 5 minute at full load
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 770 W load capacity
- 1000 VA load capacity - work without any interruption during power outages
- 9000 mAh battery capacity for dependable, faster charging to ensure maximum convenience and usability
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Line-interactive UPS with server application/usage to ensure maximum usability and reliable power supply
- 100 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Leak-proof , Maintenance-free |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 125 V AC |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 770 W |
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Energy Star | No |

