The Lenovo ThinkSystem PM883 Entry SATA 6Gb solid-state drives (SSDs) in capacities ranging from 240 GB to 7.86 TB are general-purpose SSDs based on the Samsung PM883 platform. They are engineered for greater performance and endurance in a cost-effective design, and to support a broader set of workloads.
- Provides sufficient storage capacityof 960 GB for your computer, ensuring you have ample space for all your files and applications
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- With the high write speed of 520 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- The impressive read speed of 550 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- 2.5" form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 960 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Carrier | Yes |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Endurance (TBW) | 1366 TB |
| Endurance (DWPD) | 0.8 |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Maximum Read Transfer Rate | 550 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 520 MB/s |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 3.10 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Drive Carrier Width | 3.5" |
| Form Factor | 2.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.