The ThinkSystem PM1645a Mainstream SAS 12Gb solid-state drives (SSDs) in capacities of up to 3.2 TB are next-generation high-performance SSDs suitable for a wide range of applications of running on ThinkSystem servers.
The PM1645a SSDs are the follow-on to the PM1645 SSDs and offer improved random write performance.
- Provides sufficient storage capacityof 800 GB for your computer, ensuring you have ample space for all your files and applications
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- With the high write speed of 1000 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- 12Gb/s SAS interface ensures high speed and reliability, providing fast and dependable data transfer
- The impressive read speed of 1000 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- 3.5" form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 800 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Carrier | Yes |
| Drive Interface | SAS |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Endurance (TBW) | 4380 TB |
| Endurance (DWPD) | 3 |
| Endurance Type | Mixed Use |
| Maximum Read Transfer Rate | 1000 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1000 MB/s |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 9 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 3.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.