The ThinkSystem PM1643a Entry SAS 12Gb solid-state drives (SSDs) are next-generation SSDs suitable for a wide range of applications. The PM1643a SAS SSDs are designed for dense storage and with a 12 Gb SAS interface, these drives feature all the capacity and performance that is needed to replace large numbers of 15K rpm and 10K rpm spinning disks, and consolidate storage into tightly packed server configurations.
The PM1643a SSDs are the follow-on to the PM1643 SSDs and offer improved random write performance.
- Provides sufficient storage capacityof 960 GB for your computer, ensuring you have ample space for all your files and applications
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- With the high write speed of 1000 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- 12Gb/s SAS interface ensures high speed and reliability, providing fast and dependable data transfer
- The impressive read speed of 1000 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- 2.5" form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Easily access and retrieve files frequently, making the process convenient
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 960 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | SAS |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Endurance (TBW) | 1752 TB |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Maximum Read Transfer Rate | 1000 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1000 MB/s |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 12 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.