Experience superior design and performance with the Lenovo M210 RGB Gaming Mouse. Designed for gaming, entertainment, and productivity, this entry-level mouse is perfect for all scenarios. With 8,000 DPI, 3 zone RGB lighting, and a lightweight body of only 75g, it brings a satisfying and attractive gaming experience at an unbeatable price.
Key Details
- Maximum performance with up to 8000 DPI, 300 IPS, 35G, and 1000Hz polling rate
- On-the-fly DPI switch for quick in-game adjustments
- 7 buttons for superior versatility;
- 5-level DPI switch for effortless cycling in-game
- Adjustable 3-zone RGB light to add your personal touch
- Symmetrical medium-large size, optimized for palm grip style gamers
- Braided cable for unmatched durability
- Designed to be more precise and accurate to ensure convenience and dependability for gaming sessions
- USB Type A gaming mouse host interface allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- Symmetrically shaped gaming mouse offers friendly usability for both right and left handers
- USB Type A connectivity for a easy connection
- Features optical resolution for silky smooth movement
- Lightweight gaming mouse feature for maximum productivity with added dependability
- Comes in gray product color for a chic look with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Cable |
| Input Devices | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity | Cable |
| Polling Rate | 1 kHz |
| Maximum Acceleration | 35 Gs |
| Total Number of Buttons | 7 |
| Scrolling Directions | Vertical |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Movement Resolution (dpi) | 8000 |
| Appearance | |
|---|---|
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Cables | |
|---|---|
| Pointing Device Cable Length | 5.91 ft |
| Cable Type | Braided |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Humidity (N | 95% |
| Maximum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Minimum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













