- 27-inch display with FHD resolution
- 99% sRGB color gamut
- 240Hz high refresh rate with 0.5ms MPRT response time
- AMD FreeSync™ Premium and VESA Adaptive Sync Support
- Lenovo® Artery (Lenovo® Accessory Display Manager) and Legion Space software
- Ergonomic stand with LTPS (lift, tilt, pivot, and swivel functions)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync Premium/G-sync Compatible |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | WLED |
| Curved Screen | No |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 0.50 ms |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.31080 mm x 0.31080 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 82 |
| Active Display Area (H x V) | 23.49" x 13.22" |
| Response Time Details | 4 ms Level 1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 36 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | No |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Microphone | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 13.23 lb |
| Height with Stand | 21.12" |
| Extended Height with Stand | 21.12" |
| Compressed Height with Stand | 15.81" |
| Depth with Stand | 8.43" |
| Width with Stand | 24.14" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Bezel Width | 70.9 mil |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Stand Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















