- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Offers exceptionally smooth and crisp viewing experience due to its 1920 x 1080 full HD resolution
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 1080p content
- LED backlight enhances display performance that delivers an outstanding color range and contrast ratios
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Graphics Modes | Full HD |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Viewable Screen Size | 15.60" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 420 Nit |
| Response Time | 30 ms |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Maximum LED Life | 3.4 Year |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

