Intel® Xeon® Silver processors offer the hardware-enhanced performance and security required for data center compute, network, and storage optimized for midsized and growing IT organizations.
- Processor Upgrade provides dependable and fast execution of tasks with maximum efficiency
- Xeon Silver product line processor upgrade for better usability and increased efficiency
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Octa-core (8 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 11 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor Upgrade with 2.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 11 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 85 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Thermal Specification | 172.4°F (78°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.